Vlněný koberec svádí k dovádění
Vlněné koberce patří k luxusnímu zboží, bývají v této kategorii podlahových krytin špičkou v odolnosti a dlouhodobé trvanlivosti. Zároveň se však jedná o materiál, který doslova láká se po něm nejen projít bosou nohou, ale i usednout, lehnout, povalovat se po něm, zkrátka si jeho přítomnost dokonale užít.
Na takovém povrchu si velmi rádi rozložíme mapu, prospekty či papírový střih pro šití oděvů, rádi se tu posadíme se svačinou na podnosu, rádi tu s dětmi skládáme puzzle a hrajeme karty, rádi se tu občas natáhneme s notebookem, a někteří muži tu mohou s oblibou pozorovat partnerku, která opodál žehlí prádlo na žehlicím prkně, což u nich může vzbuzovat i sexuální touhy.
Koberec se zkrátka stává prostředníkem k domácí pohodě a třeba i k rozkoši. Můžeme si ji dopřát každý den, ovšem s podmínkou, že bude koberec neustále čistý, ostatně, jak by se vám spalo v posteli na prostěradle, o němž budete vědět, že je plné prachu, roztočů, šupin kůže a některých dalších nečistot?
Vysávání koberců sáčkovým vysavačem už z principu nemůže jejich povrch důkladně zbavit všech nečistot, mnohé z nich jsou přilepené na vlákna a musí se odstranit kombinací hrubší mechanické síly a tekutiny s čisticím prostředkem. Čištění vlněných koberců pomocí speciálního stroje, např. systému Rotovac, pak docílí navrácení původního vzhledu koberce, tedy v době, kdy jste si jej pořídili. To ale není vše.
Nenechte se otrávit zápachem
Dovádění na koberci může značně negativně ovlivnit zápach. Koberce zapáchají zejména ze dvou důvodů. Tím prvním je tepelná úprava pokrmů, kdy se vzduchem šíří různé výpary a mezi nimi i tuk, který dopadá na podlahu a tam oxiduje (žlukne). Druhým důvodem je našlapování po povrchu koberců bosými chodidly, či chodidly v ponožkách. Na povrchu vláken pak ulpívá náš pot spolu s bakteriemi, které jej rozkládají, a za nějaký čas vám může koberec pod vámi připomínat dlouho nošené ponožky. Zápach se z koberce pak snadno odstraní opět čisticím strojem.
Pages: