Bezpečnost nade vše. Opatrnost se vyplatí.

Tito mladí lidé jsou však nejohroženější z hlediska snadné přesvědčitelnosti a ovlivnitelnosti. Každý má rád, když se o něj někdo zajímá, obzvlášť mladé dívky, ale je zde velmi tenká hranice mezi zájmem a následným vydíráním, nebo v horších případech i znásilněním.
děravá kolena

Ochranamladistvých proti zlu internetu

Dívky v pubertě si hlídají soukromí a chlapci se za tyto skutečnosti stydí. Vaše děti vám nic neřeknou a ani náznaků se pravděpodobně nedočkáte. Je to velmi choulostivé téma, zvlášť pro děti, které si myslí, že jde o lásku, nebo už jsou ve stádiu, kdy zaslaly nějaké fotky a dotyčný je vydírá tím, že když to řeknou rodičům, tak jim přepošlou zaslané fotografie.
muž ve tmě u pc
Existuje však vzorec chování, který můžete zpozorovat:
· Zavírají se často v pokoji se svým notebookem, telefonem nebo počítačem, a když do místnosti vejdete, z ničeho nic zírají na prázdnou plochu zařízení.
· Začínají se o sebe více starat a ptají se vás na věci, které byste v jejich věku neočekávali, např. velikost poprsí, pozadí, žádají nové spodní prádlo, začínají se malovat, fotí se,…
· V některých případech telefonují, chodí často ven s „někým“,…
· Ve stádiu vydírání – horšení prospěchu ve škole, uzavřenost, ztráta kamarádů, bezduchost,…
Pokud se vám zdá, že vaše dítě vykazuje známky podobného chování, ač se vám to zdá jakkoliv trapné nebo nespravedlivé vůči soukromí vašich dětí, je důležité komunikovat. Ptejte se, s kým si píše, s kým telefonuje, s kým jde ven, co se děje, jak se měl ve škole,… Je to značný zásah do soukromí pubescenta a určitě vám hned neřekne pravdu, ale vytrvejte, jde totiž o jeho bezpečí .
Všechna tato opatření jsou důležitá jako prevence proti trestné činnosti páchané na vašem dítěti a pokud již došlo k zaslání choulostivých fotografií nebo zneužití vašeho potomka, je váš zvýšený zájem o dítě příhodný a velmi nápomocný. Dítě vás potřebuje i přesto, že se bude stydět, skrývat se před vašimi zraky a bude nepříjemné a naštvané na okolí.
Je však časté, že rodiče, zejména otcové jsou na své děti naštvaní a nechápou, jak mohli na takové věci naletět. Dítěti to velmi nepomáhá a k vyřešení situace to taky nepřispívá, proto si zachovejte chladnou hlavu a snažte se zvládnout situaci jako rodina.
Dalším velkou hrozbou je internetové bankovnictví a ukládání hesel na mobilních telefonech, tabletech či počítačích.

Pages:
Edit