Masožravky nekoušou!

Tento druh rostlin obývá Zemi od pradávna a je opředen mnoha mýty. Pravdou je, že přes označení "masožravé" nejde o rostliny, jejichž základní potravou je maso. Hmyz a u některých druhů i drobní korýši či hlodavci, jsou pro tyto rostliny pouze zdrojem látek, které běžným způsobem nemohou získat. Žijí totiž většinou v oblastech s jednodruhovou zeminou. Nicméně energii získávají stejně jako ostatní rostliny z půdy, vláhy a fotosyntetické asimilace (fotosytnéze). Většina masožravých rostlin se dá pěstovat i doma.

pasti mucholapky

Masožravé rostliny se dělí na dva základní druhy:

 

1.      S pasivní pastí, která hmyz přiláká vůni či barvou a hmyz se sám do pasti chytí díky lepu. Do této skupiny se řadí naprostá většina masožravých rostlin.

2.      S aktivní pastí, která umí zaregistrovat přítomnost hmyzu a bleskově se zavře.

 

Nejznámější druhy masožravých rostlin:

 

Mucholapka podivná (Dionaea muscipula), patří do botanického druhu mucholapek a je jediným zástupcem masožravých rostlin s aktivní pastí. Její roční životní cyklus vyžaduje poměrně přísné podmínky. Pěstování mucholapek v domácím prostředí je tak možné pouze v případě, že máte čas se těmto rostlinám věnovat. Základními čtyřmi pravidly jsou:

 

a)      Kvalitní závlaha velmi měkkou nebo destilovanou vodou a zajištění vysoké vzdušné vlhkosti. Ideální je pěstovat mucholapky v akváriu, bez krycího skla, kde na dně budou stále dva centimetry vody tak, aby zemina v květináčích byla stále mokrá. Rostlina miluje rosení.

b)      Zemina tvořená třemi díly čisté přesáté rašeliny a jedním dílem křemičitého písku. Přínosné je na povrch zeminy dát trochu mechu.

c)      Dostatek slunečního světla, ideální je umístit rostlinu přímo na okenní parapet.

d)      Přezimování při teplotě kolem osmi stupňů nad nulou v období listopad až březen.

rosnatka, zelené listy

Rosnatky (rod Drosera), je nejpočetnější druh masožravých rostlin. Několik druhů masožravek lze dokonce najít i v rašelinných oblastech České republiky. Vyznačují se lepkavými žlázami pokrývajícími celou plochu listů, na které se přilepí přilákaný hmyz. Svojí kořist rosnatky pomocí lepu většinou udusí a trávící enzymy dokonají zbytek. Některé druhy rosnatek umí stočit list tak, aby hmyz neměl šanci uniknout.

 

Láčkovky, patří po mucholapkách k nejznámějším masožravkám vůbec. Masožravky „loví“ svojí kořist pomocí lapacích orgánů, které jsou naplněny lepkavou tekutinou tvořenou enzymy a biopolymery, které hmyz či dokonce drobné hlodavce rozpustí. Okraj lapacího orgánu (láčky) je tvořen velmi kluzkou, vosku podobnou hranou, která neumožní lapenému hmyzu vylézt z pasti ven.

 

Pěstování masožravých rostlin zvládne každý, pokud bude dodržovat doporučené postupy. Návodů, rad a zkušeností je plný internet.

 

 

Pages:
Edit