Udělejte si bylinkovou spirálu

Každý, kdo má možnost, by měl na své zahradě pěstovat alespoň pár základních bylinek. Využijete je nejen do vaření, ale mohou vám pomoci v případě drobných zdravotních potížích. Jestli vlastníte pouze malou zahrádku a nemáte místa na zbyt, řešením pro vás bude, vytvoření bylinkové spirály. Mimo užitečného aspektu se stane zajímavým doplňkem zahrady. Mnoho bylinek se spokojí s malým prostorem a skromnějšími podmínkami. Ani po finanční stránce vás stavba bylinkové spirály nezruinuje, jako stavební prvek vám postačí kameny.
bylinková směs
Výhodou je, že při stavbě spirály můžete regulovat výšku, složení půdy i rozvrstvení světla. Jižní stranu využijete pro teplomilné byliny, na sever naopak umístíte ty, které si poradí s nedostatkem slunce. Mezi bylinky, které by vám ve spirále neměly chybět, patří určitě saturejka. Tuto bylinku využijete nejen v kuchyni, ale zklidní vám střeva a žaludek. Podporuje chuť k jídlu, příznivě působí při zánětu dýchacích cest a srdeční neuróze. Umístěte ji na jižní stranu spirály, má totiž ráda teplé a slunečné místo. Určitě nezapomeňte zasadit mátu.
zelená spirála
Pomůže vám při žaludečních potížích, při špatném trávení a nevolnosti. Její lístky navíc můžete použít ke zdobení moučníků a jako dochucovadlo do domácích limonád. Mateřídouška by také neměla být opomenuta. Bylinka vás potěší nejen příjemnou vůní, ale také drobnými něžnými kvítky. Přínosná je při kašli a zahlenění, při depresích a migrénách. Ani meduňka by neměla chybět mezi základními bylinkami. Na pěstování je naprosto nenáročná. Snese i zastíněnou stranu bylinkové spirály. Je vhodná při nespavosti a při bolestech žaludku způsobených stresem. Rozmarýna vám sbírku bylinek také vhodně doplní. Snese plné slunce a použít ji můžete k vaření nebo jako čaj při nechutenství, únavě a vyčerpanosti. Vybírejte, ale mrazuvzdorné kultivary. Na mráz je poměrně citlivá. Na zimu ji dopřejte kryt z netkané textilie

Pages:
Edit