Alkoholové inkousty a jejich současná obliba

Vedle výtvarného umění, které se odehrává v galeriích a aukčních síních, kde se za jednotlivé položky platí desítky milionů dolarů, existuje svět ještě jeden. Nemá nic společného s konceptuálním uměním, nespadá do konkrétních směrů ani ho nenajdete v předních světových galeriích. Nepomůže vám k němu žádné studium.

Řeč je o světě výtvarných hobby technik, které zvládne každý, kdo má jen trochu chuť vytvořit něco vlastního. Jednou z nejpopulárnějších technik tohoto světa se v poslední době staly právě alkoholové inkousty a to pro své krásné náhodné efekty.
abstraktní struktura

Abych ale začala od začátku, nejprve si povíme, v čem tato technika spočívá.

Jako podklad se používá syntetický papír YUPO, který je běžně k dostání i u nás, zatím však jen ve formátu A3. V zahraničí jsou běžně k dostání speciální desky větších formátů, připomínající kapa desky, určené speciálně pod alkoholové inkousty. K nám se zatím kvůli vysoké ceně nedováží, ale lze je objednat přes internet.

Samotné alkoholové inkousty jsou u nás prodávány v stále širší škále a od různých výrobců. Některé jsou však stále k sehnání jen u zahraničních prodejců. Složení lihových inkoustů od různých výrobců se však příliš neliší a jejich kvalita je vyvážená napříč různými značkami.
Abstrakce vytvořená alkoholovými inkousty

Vedle samotných inkoustů budeme potřebovat speciální médium na bázi lihu, díky kterému se nám budou barvy lépe rozpíjet. Výhodou alkoholových inkoustů, oproti jakýmkoli jiným barvám, je to, že i po úplném zaschnutí je lze znova rozmýt a dále s nimi pracovat, jako bychom je právě nanesli. Výhodou je i rychlé schnutí barev, ale je potřeba pracovat v dobře větrané místnosti, abychom výpary z barev nedýchali.

Samotná technika se opírá o rozpíjení barev a zapouštění jednotlivých barevných skvrn do sebe. Má tedy využití především v abstrakci, ale s trochou trpělivosti zvládnete i krajinky nebo zvířata. Hotové obrázky mají další využití například ve scrapbookingu nebo jako pozadí do foto rámečku či jako podklad pro přání nebo vánoční jmenovky.

Pages:
Edit