Děti jako indiáni

Za mého dětství bylo vše jinak. Nebyla doba počítačů, a tudíž se děti bavily svým způsobem. Tehdy místo Harry Pottera vévodil naší mysli Vinnetou a Old Shatterhand, takže se prostě mí vrstevníci odevzdávali plně hrám na indiány. Já raději ležel v knihách a ty od Karla Maye jsem znal skoro zpaměti. Neustále jsem se k nim vracel, a to mne později přinutilo k podrobnějšímu studiu o původních obyvatelích USA.

Obraz teepee

Dnešní děti již asi tyto dvě výše zmíněné postavy neznají. Přesto se však alespoň trošku mohou vžít do atmosféry, kdy ještě byla prérie prérií a divoký západ opravdu divokým. Ano, doba, kdy divocí koně táhli po tisícovkách údolím je vinou člověka nenávratně pryč, ale já se domnívám, že dětské fantazii to naprosto nevadí.

Proto zkuste svým ratolestem pořídit dětské teepee, česky prostě týpí neboli vigvam neboli také prostě stan. Nemusíte shánět ani kůže, ani dřevo na jeho stavbu, ale stačí kliknout na link a hned se vám objeví nabídka těchto týpí.

Abychom si upřesnili oč jde. Indiáni bydleli buďto v tak zvaných pueblech, což byli indiáni puebloví, a ostatní přebývali v širé prérii, nebo v lesích. A právě ti si stavěli obydlí z kůží, ve velké většině případů bizoních, které pak nazývali vigvam. Jiné kmeny zase teepee, no, a právě to zakoupené by mělo vaše děti přiblížit původnímu životu indiánů.

Co vy víte, třeba je to také přivede ke studiu tohoto národa, a třeba je to celé zaujme. Dětská duše se nedá prozkoumat.

Teepee v noci

Zakoupený stan má tu výhodu, že si jej dítě klidně postaví samo, a to jak venku, tak i vevnitř, ve svém pokojíku. Není tudíž vázáno na počasí a může mu být srdečně jedno, zda je venku zářivý slunečný den, nebo zda tam prší. Prostě si stan rozdělá v domě a může ve hraní pokračovat. Jen je třeba jej pohlídat, aby jej nenapadlo rozdělat si k tomu i ohníček, ono to v dětském pokoji může nadělat dosti velkou paseku.

Pages:
Edit