Výtvarné vzdělání v životě umělce

Panuje představa, že právě umělci jsou lidé, kteří mohou celé dny vysedávat po kavárnách bez většího zájmu o vlastní život, donekonečna psát básně, kreslit nebo jen popíjet víno a přemýšlet o životě. Nic není vzdálenější realitě. Stejně jako v ostatních profesích, i zde platí, že kdo věnuje danému oboru nejvíce úsilí i času, dostane se nejdál a spíše ho nemine úspěšná kariéra.
špinavé Štětce
Především doporučuji začít už od střední školy. Pokud se dostanete až na vysokou výtvarnou školu, s trochou píle pro vás nebude problém projít talentovými zkouškami, ale při studiu budete mít znatelné mezery. To na co měli vaši spolužáci čtyři roky každodenní výuky, jen tak nedoženete. Budou vám chybět především grafické techniky, které vyžadují čas a které jsou na většině středních škol rozvíjeny.
Jak si však vybrat výtvarnou školu? Především se rozhodněte, jakému odvětví výtvarného umění se chcete věnovat. Objeďte jednotlivé výtvarné školy, domluvte si konzultace a srovnejte si vlastní představy s realitou, na kterou nutně v jednotlivých školách narazíte.
Akademická dráha
Akademická výtvarná dráha vám bude prospěšná v případě, že se chcete věnovat profesionálně současnému umění. Nečekejte, že se budete učit pouze tradiční řemeslo, to je spíše doplňkem k hlavní části výuky, kterou je konceptuální zaměření většiny dnešních atelierů. Proto pokud se chcete věnovat studiu tradičního portrétu nebo krajinomalby, nejlépe vám při studiu poslouží soukromé lekce starých akademických malířů, kteří nebyli strženi konceptuálním proudem v umění.
Barvy a paleta
Ilustrátoři
Pokud se chcete stát ilustrátorem, gratuluji. Právě ilustrace v česku stále vzkvétá a lze si vybrat z několika ateliérů zamřených právě na ni.
Design, typografie, game art
Tohle vše se řadí mezi obory, které dnes stále vzkvétají a jdou kupředu. Ke všem podobným oborům si lze u nás na školách vybrat hned z několika atelierů. Stejně jako u předchozích oborů, i zde doporučuji zajet na konzultace za konkrétními pedagogiky, a podívat se na jejich vlastní práce, abyste měli představu, k čemu vás budou během studia směřovat.

Pages:
Edit